Forum www.dziaa.fora.pl Strona Główna
  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj 

święta

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.dziaa.fora.pl Strona Główna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Nath
Administrator



Dołączył: 10 Mar 2009
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 0:59, 11 Mar 2009 Temat postu: święta

Japońskie święta jak wszystko co japońskie i nie nasze są wspaniałe i egzotyczne. Jak wszystko co świąteczne i się dzieje co roku mają długą tradycję i opowieści snute wokół wielu z nich. Jako, że już zaczęłam kiedyś podczas pewnej prezentacji pewnego dnia o nich opowiadać to skończę to tu Razz Porządek jeśli się uda to chronologiczny. Jako że czas ma to do siebie że jest go mało będę zamieszczać po jednym opisie co jakiś czas.


Nowy rok.

Japończycy bardzo żywiołowo i uroczyście świętują przybycie nowego roku. Okres noworocznego świętowania nazywa się shogatsu, co w szerokim rozumieniu tego słowa oznacza pierwszy miesiąc roku. Tradycyjnie tak jak u nas przed Bożym Narodzeniem Japończycy przed nowym rokiem robią świąteczne porządki. 31 grudnia rodziny przygotowują specjalne potrawy zwane osechi ryori. Potrawy te składają się z smażonej ryby, kiełków soi oraz sunomono, tj. plasterków warzyw i owoców morza i podawane są w specjalnie do tego celu wykonanych pudełkach. Gdy tak rodziny sobie pichcą i panuje radosne oczekiwanie nowego roku w nocy można słyszeć bicie dzwonów w świątyniach buddyjskich, które uderzają 108 razy. Pierwszego stycznia od świtu ludzie udają się do świątyń, by modlić się o zdrowie i szczęśliwy rok. Ten "rytuał" zwany jest hatsu-mode i jest jednym z najważniejszych w ciągu roku. Spotykając znajomych życzą sobie Szczęśliwego Nowego Roku. Rodziny zbierają się, by wspólnie wypić specjalny rodzaj sake zapewniający długowieczność, zjeść specjalną zupę z kleistymi ciasteczkami ryżowymi w środku i, ogólnie rzecz biorąc, zatrzeć wszelkie gorzkie wspomnienia z minionego roku. Japończycy dekorują wejścia do swoich domów gałązkami sosny i festonami ze słomy, które symbolicznie strzegą wrót przed siłami nieczystymi .Wiele japońskich dzieci spędza obecnie święta przy grach komputerowych. Są jednak i takie, które bawią się w ten dzień w tradycyjny sposób: puszczają latawce- koma, grają w tradycyjną grę karcianą - iroha karuta, grają w badmintona drewnianymi rakietkami - hanetsuki, bawią się w zabawę- fuku warai, polegającej na rysowaniu poszczególnych części twarzy przez uczestników z przepaskami na oczach uniemożliwiającymi podglądanie. Każde dziecko do 20 roku życia otrzymuje tez od rodziców, krewnych i znajomych, którzy odwiedzą ich dom tzw. - otoshidama, czyli koperty z gotówką (czym starsze dziecko tym więcej pieniędzy otrzymuje). Zwyczajowo wszyscy obdarowują się kartkami noworocznymi - nenganjo. Po tak aktywnym świętowaniu trzeba oczywiście odpocząć więc dorośli mają 3 dni wolnego, a dzieci maja 2 tygodnie ferii po nowym roku.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Nath dnia Sob 21:32, 14 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nath
Administrator



Dołączył: 10 Mar 2009
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:31, 14 Mar 2009 Temat postu:

Setsubun (節分)oznacza właściwie pierwszy dzień każdej pory roku, chociaż przyjęło się tak określać tylko pierwzy dzień wiosny. Czyli w kalendarzu mamy tak naprawdę cztery setsubun: pierwszy dzień wiosny (risshun, 立春), lata (rikka, 立夏), jesieni (risshū, 立秋) i zimy (rittō, 立冬). Tego dnia odpędza się demony (oni, 鬼), które panicznie boją się prażonych ziaren fasoli (irimame, 炒り豆) czasem soi, rozrzucanych przez toshiotoko (年男), czyli mężczyzn urodzonych w roku, któremu patronowało to samo zwierzę, które opiekuje się rokiem bieżącym, ew. głowa rodu. Rozrzucaniu ziaren towarzyszy wypowiadanie zaklęcia "Oni-wa soto! Fuku-wa uchi!" (鬼は外福は内), czyli "Demony precz! Szczęście przyjdź!". Obrzęd ten nazywany jest mamemaki (豆 撒き), czyli "rozrzucanie fasoli". W celu zapewnienia sobie jeszcze większego powodzenia ludzie zjadają tyle ziaren soi ile mają lat i jedno dodatkowe za nowy rok.
W dużych chramach i świątyniach mamemaki dokonywane jest przez polityków, gwiazdy kina i TV, sportowców oraz inne sławy. Podczas tych uroczystości funkcję toshiotoko pełnią również kobiety.
Szczęście przynosi też zjedzenie niepociętej na kawałki rolki sushi (maki-zushi, 巻き寿司) nazywanej "rolką szczęśliwego kierunku" (eho-maki, 恵方巻). Podczas zjadania tego sushi należy być zwróconym w specjalnie na tę okazję określoną, pomyślną dla jedzącego, stronę świata.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Nath dnia Sob 21:34, 14 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.dziaa.fora.pl Strona Główna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by JR9 for stylerbb.net
Regulamin